Festival amatérskych divadiel v Košiciach otvorí Slovenská sirota!

Festival amatérskych divadiel v Košiciach otvorí Slovenská sirota!

Festival amatérskych divadiel v Košiciach je príležitosťou pre neprofesionálne divadelné súbory prezentovať svoju činnosť pred publikom, ukázať svoj talent a nadanie. Je priestorom na vzájomnú spoluprácu a vďaka pestrej palete divadelných žánrov sa otvára možnosť na inšpiráciu či objektívnu kritiku. V závere minulého roka sa festival kvôli pandémii neuskutočnil. Konať sa bude v dňoch 18. – 20. 2. 2022 a na divadelné dosky prinesie  počas troch večerov desať predstavení v podaní deviatich divadiel. Súčasťou festivalu bude odborná diskusia o hre a rozvoji nadobudnutých zručností ochotníkov v divadelnej tvorbe. 

Na javisku sa predstavia divadelný súbor Na skok z Raslavíc s veselohrou Slovenská sirota,  absolventi košického konzervatória Jozefa Adamoviča s drámou Antigona v New Yorku, Slavkovské ochotnícke divadlo so situačnou komédiou Tri letušky. Divadlo ACTOR Košice uvedie čiernu komédiu Mínus dvaja, divadelný súbor VNŽT pri ZUŠ J. Rosinského v Nitre príde s hrou Vojna nemá ženskú tvár a Bardejovské divadlo s komédiou Ci hutorim, ty vole!, Sociálne divadlo Hopi Hope Košice poteší deti s rozprávkami Cisárove nové šaty a Zlatovláska, Námestovský ochotnícky súbor predstaví komédiu S brokovnicou na manžela a Theatrobalans zo Spišskej Belej zavŕši festival komédiou Nebola to piata, bola to deviata…

Pohodlne sa usaďte a zažite s neprofesionálnymi hercami krásny prvý večer. Divadelný maratón odštartujú 18. februára 2022 o 15:00 ochotníci súboru Na skok z Raslavíc. Inscenácia Slovenská sirota v réžii Martina Bašistu vykresľuje problematiku spoločenskej situácie na Slovensku z čias maďarizácie. Krivdy, utrpenie a utláčanie Slovákov nemali azda žiadne hranice. Do dedín prichádzali kupci, ktorí so sebou odvážali deti a nasľubovali rodičom, často aj vdovám, že sa im vrátia bohaté a zaopatria tak rodinu. Opak bol pravdou. Deti boli zneužívané na ťažkú prácu na gazdovstve. Mnohé sa domov nevrátili.

Príbeh dievčaťa – Marienky, ktorej sa podarilo nájsť útočisko v bezdetnej rodine horára zobrazuje aj zložitosť vzťahov poznačených predsudkami. Janko nezaslepený majetkom rodičov je rozhodnutý čeliť prekážkam a zobrať si Marienku za ženu aj napriek ,,nálepke“ sirota. Rázny nesúhlas Jankovej matky – Katky Sokolovej – zapríčiní, že sa Marienka rozhodne opustiť svojho milého a horárovcov. Odchod odloží až do svadby svojej najlepšej kamarátky – Aničky – Jankovej sestry.  Karty zamieša statkár Lipovský, ktorý sa na žiadosť horára rozhodne vypátrať Marienkin pôvod.

Absolventi košického Konzervatória Jozefa Adamoviča (KONJA) pozývajú o 17:00 hod. na reprízu hry poľského dramatika Janusza Głowackeho Antigona v New Yorku. Každý z trojice bezdomovcov, prináša svoj vlastný príbeh. Poliak, ruský žid a Portoričanka vytvorili nadnárodné spoločenstvo tragicky pôsobiacich životných príbehov. Aj napriek tomu hra nezavalí zbytočným pátosom. Práve naopak, sentiment je doplnený a miestami nahradený humorom a absurditou.

Hra nie je (len) štúdiou bezdomovstva a emigrácie či reakciou na veľké sociálne rozdiely v spoločnosti. Je o snoch a túžbach, o vernosti predstavám a o láske. Ale je rovnako i tom, čo sa stane, ak odíde základná vôľa a motivácia žiť, ak systém nepodporí človeka a jeho individualitu či inteligenciu, ak sila prekonať prekážky zvíťazí len na veľmi krátky okamih. New York a jeho mravenisko sa tak jednoducho stávajú metaforou veľkého sveta stratených duší, ktoré však chcú žiť nový život.

Prvý festivalový deň uzavrie Slavkovské ochotnícke divadlo s hrou z pera Marca Camelettiho Tri letušky v Paríži so začiatkom o 19:00 hod. Bernard, parížsky architekt, si udržiava spoločnú domácnosť s tromi snúbenicami súčasne. Jedna je Američanka, druhá Ruska, tretia Nemka. A všetky tri sú letušky. Všetko klape, kým ich letecké spoločnosti lietajú podľa plánu a on má čas venovať sa každej z nich dva dni v týždni. Všetko je ideálne, milenecký rozvrh funguje bezchybne, dámy o sebe nevedia, kým však… nenastanú v letovom poriadku zmeny. Roztočí sa tak kolotoč bláznivých situácií a až vtedy začne všetko lietať. Ako dlho dokážu fungovať hry lásky, ktoré sa riadia letovým poriadkom, sa dozviete na predstavení.

Podujatie sa koná v režime OP.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Článok prevzatý z www.k13.sk

Súvisiace

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.