„Netreba zabúdať na to, že zlo, aj keď je páchané z rôznych dôvodov, nemá ospravedlnenie!“/NA SKOK – FEST

„Netreba zabúdať na to, že zlo, aj keď je páchané z rôznych dôvodov, nemá ospravedlnenie!“/NA SKOK – FEST

Vážení diváci. V rámci predstavovania programu NA SKOK – FEST vám prinášame rozhovor s členom kolektívu absolventov Konzervatória Jozefa Adamoviča z Košíc – Lukášom Lipčákom.

Ste skupina mladých hercov – študentov KONJA – Čo spája váš kolektív, keďže túto hru inscenujete aj po absolvovaní školy ?

(Lukáš Lipčák) S myšlienkou odohrať naše ročníkové predstavenia sme sa začali pohrávať krátko po zmaturovaní z Konzervartória Jozefa Adamoviča. Bolo nám ľúto zahodiť potenciál tejto tejto inscenácie, a tak sme sa rozhodli skúsiť to s ňou niekde vonku. Prvá „premiéra“ mimo školy sa konala v obci Poproč, kde zožala veľký úspech. Po tomto sme všetci členovia rozhodili siete, a začali kontaktovať rôznych starostov z okolia našich domovou. Uvedomili sme si, že je na Slovensku žije množstvo ľudí, ktorí sa túžia kultúrne vyžiť, ale často k tomu nemajú prostriedky. Tak sme sa, ako súbor, začali riadiť heslom „Keď nepríde Mohamed k hore, musí hora k Mohamedovi.“. Dalo by sa povedať, že
našou ťažnou silou je túžba šíriť osvetu, pomocou divadla.

Ako vás poznačila pandémia COVID-19?

(Lukáš Lipčák) Boli sme v priebehu skúšania dvoch absolventských inscenácii, keď nás zasiahla prvá vlna COVIDu. Museli sme náhle vymeniť javisko, a partnera na ňom, za monitor.  Rovnako sme museli zrušiť už naplánované predstavenia. To všetko bolo neuveriteľne demotivujúce. Mnohí z nás sa dokonca pohrávali s myšlienkou, že zavesia herectvo na klinec. Avšak niekde, v kútiku duše, sme všetci tajne dúfali, že napokon uvidíme to svetlo na konci tunela. To aj prišlo v podobe premiér, ktoré sa nakoniec uskutočnili pred živým divákom.

Výber titulu je jedným z najväčších úskalí divadelníkov. Nás by zaujímalo ako je to u vás. Bol to spoločný výber, Alebo niekto rozhodol za vás?

(Lukáš Lipčák) Výber mala na starosti naše pedagogička hereckej tvorby Beáta Dubielová. Spolu s hrou Krvavá svadba od Federica Garciu Lorcy išlo o naše maturitné predstavenia.

Inscenovať slovenskú klasiku nie je jednoduché. V čom je vaša koncepcia Polnočnej omše jedinečné?

(Lukáš Lipčák) Naším cieľom nebolo nijako inovovať, či experimentovať. Nechceli sme do divákov nijako pretláčať naše názory. Chceli sme, aby si každý jeden divák, po zhliadnutí tohto predstavenia, položil otázku, ako by sa on sám v danej situácii zachoval.

Prečo by ste divákov pozvali práve na toto predstavenie?

(Lukáš Lipčák) Peter Karvaš napísal Polnocnú omšu v roku 1959. Aj napriek tomu, že od jej napísania uplynulo už takmer 60 rokov, otázky a problémy ktoré sa v nej riešia sú, žiaľ, stále aktuálne. A dnes možno viac, než inokedy. Netreba zabúdať na to, že zlo, aj keď je páchané z rôznych dôvodov, nemá ospravedlnenie.

NA SKOK – FEST / ABSOLVENTI KONZERVATÓRIA JOZEFA ADAMOVIČA / POLNOČNÁ OMŠA / 20.11.2021 / 19:00 / 

Vstupenky v predpredaji od 1.10.2021

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.