Raslavičania sa pripravujú na oslavu storočnice

Raslavičania sa pripravujú na oslavu storočnice

Vážení naši diváci, Raslavičania. Ako to už v živote býva, keď má náš blízky sviatok, chceme ho náležite prekvapiť, pripomenúť mu, aký je pre nás dôležitý a stráviť s ním spoločný čas. Tento rok je pre nás výnimočný. Oslavujeme storočnicu divadla, tradície, usilovnosti, zmeny, ale aj ticha – pokoja. Počas toľkých rokov sa vždy našla partia ľudí, ktorá svojou zanietenosťou prinášala ľuďom nielen pobavenie, ale aj triezvy pohľad na život. Dnes chceme túto námahu osláviť – odvďačiť sa. V prvom rade našim predkom za to, že túto tradíciu započali a považovali za potrebné vychovávať aj divadlom. Všetkým ľuďom/divákom, ktorí počas týchto rokov túto činnosť podporovali. V neposlednom rade osudu a náhode, že nám doprial dožiť sa takého jubilea a túto tradíciu rozvíjať. Po znovuobnovení divadla v r. 2017 sa roztrhlo vrece s nápadmi a plány sa sypali až do pandémie, ktorá nás prinútila spomaliť a skúmať svoju históriu. Napriek tomu, že miestne historické pramene a publikácie o obci neobsahujú skoro žiadne zmienky o ochotníckej činnosti – opak je pravdou.  Za jej prvopočiatky môžeme považovať rozmanité prejavy kalendárneho folklóru a príležitostné cirkevné predstavenia. V účtovnej knihe mesta Bardejov sa nachádza zmienka o mystériách hraných na námestí za účasti obyvateľov širokého okolia. Keďže Raslavice ležia na ceste spájajúcej dve významné mestá, vplyvy pútnikov prechádzajúcich cez obec výrazne obohacovali kultúru občanov. Môžeme konštatovať, že divadelná tradícia má svoje korene oveľa hlbšie. Prvá písomná zmienka pochádza zo 7. januára 1919, kedy sa začalo v štátnej ľudovej škole vyučovanie v slovenskom jazyku. Prví slovenskí učitelia Štefan Onderik, Ľudovít Kováč, Antónia Onderiková a Ervín Szabo usporadúvali ľudové náukobehy a nacvičovali divadelné predstavenia. Tituly sa, žiaľ, nezachovali, preto za prvú zmienku považujeme až hru Povinnosti od Maríny Oľgy Horváthovej, ktorej scenár sa nám zachoval. Nech je toto výročie oslavou nielen nás, divadelníkov, ale všetkých nás – Raslavičanov a našich predkov, ktorí, hoci aj s prestávkami, túto tradíciu rozvíjali a snažili sa ju aj udržať. Ako súčasní členovia divadla chceme s vami tieto oslavy zdieľať a pripravili sme pre vás pestrý program.   

Divadelný festival NA SKOK ( NA SKOK – FEST ) 19.-21. novembra 2021. Organizátorom je Divadelný súbor NA SKOK za podpory obce Raslavice. Z verejných zdrojov podporil aj Fond na podporu umenia.

 

Počas troch dní sa nám predstaví päť súborov z celého Slovenska: Tulčícke ochotnícke divadlo z Tulčíka , Ľubeľské ochotnícke divadlo z Ľubele, Žabokrecké ochotnícke divadlo zo Žabokrekov , absolventi Konzervatória Jozefa Adamoviča z Košíc, Teatro Colorato z Bratislavy a domáce divadlo NA SKOK. Festival otvoríme slávnostným galaprogramom „DEPOZITÁR“, ktorý je venovaný všetkým generáciám ochotníkov s ukážkami hraných predstavení. Sobota 20. november začne rodinným predstavením Bejby Bajbl Band  Teatra Colorato –   hudobným spracovaním príbehov zo starého zákona do rôznych hudobných žánrov. Nasledovať bude klasická slovenská veselohra z dedinského prostredia- Pani richtárka- od autora Ferka Urbánka v podaní Žabokreckého ochotníckeho divadla. Sobotňajší program zakončia Absolventi Konzervatória Jozefa Adamoviča inscenáciou Polnočná omša – dramatika Petra Karvaša. V nedeľu 21. novembra nám Tulčícke ochotnícke divadlo zahrá ich autorsky upravenú verziu Ženského zákona Jozefa Gregora Tajovského – Aňi podobrotki, ani pozlotki ( Co še babe šnilo, to še babe chcelo)… abo naspak? Komédiu Plné vrecká peňazí zahrajú členovia Ľubeľského ochotníckeho divadla K. O. Urbana, ako predposledné predstavenie festivalu. Festivalové trojdnie zakončíme slávnostnou premiérou inscenácie Slovenská sirota divadelného súboru NA SKOK, ktorá bola naštudovaná špeciálne pre túto príležitosť, zároveň sto rokov od jej vydania v Slovenskom divadelnom ochotníku. Čakajú vás aj sprievodné podujatia. Výstava – Pamäte, koncert Duo at once, Anežky Hudáčkovej a stánky s občerstvením.

Predpredaj vstupeniek od 1.októbra 2021 na obecnom úrade – v pokladnici NA SKOK, na tel. č.0907 619 969 alebo na stránke www.naskok.sk

Veríme, že pandemická situácia nám naše stretnutie dovolí a svojou hojnou účasťou podporíte snahu o rozvoj kultúry v našej obci.

V súvislosti s meniacou sa epidemickou situáciou si organizátor vyhradzuje právo na zmeny v programe.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.