„Každý jeden z divadla je členom rodiny, my všetci sme tam rodina.“ Rozhovor NA SKOK / FILIP MANÍK

„Každý  jeden z divadla je členom rodiny, my všetci sme tam rodina.“ Rozhovor NA SKOK / FILIP MANÍK

Filip, ako vieme ty nie si z Raslavíc, ako si sa ty dostal k divadlu?

  K divadlu som sa dostal pomerne jednoducho. Vedel som o ňom už skôr, dokonca som bol aj na predstavení Troch letušiek v Paríži ako divák. Moja sesternica, Timea Bučková, mi povedala, že odpadli herci, či by som to neskúsil. Ja som už bol raz angažovaný ako herec do hry Sherlock Holmes v Divadle Jonáša Záborského. Preto ma táto ponuka veľmi potešila. Najprv som išiel za režisérom Martinom Bašistom, ktorý mi malo tejto hre  viac povedať.  Mali sme s ňou ísť na festival, lenže nakoniec sa nešlo, a tak sme začali cvičiť hru OFF Broadway.

Ilustračné zábery z príprav inscenácie Macbeth/OFF BROADWAY

Nie je ľahké dopraviť sa zo Záhradného do Raslavíc. Ako dochádzaš na skúšky?

 Moja doprava. No, niekedy je to kostrbaté, keďže nie vždy môžu  ľudia z divadla či rodiny, ale našťastie vždy som mal odvoz. Väčšinou prídem deň pred skúškou a prespím u mojej tety a ráno  idem na skúšku. Občas po mňa  príde niekto z divadla a po skúške ma odvezie domov. Cesta zo Záhradného do Raslavíc nie je dlhá. Pri najhoršom si trošku zabicyklujem.

Ako sa ti spolupracuje s členmi divadla, vznikajú medzi vami aj nejaké nezhody?

Spolupráca s členmi divadla, ako by som to popísal. Niektorí ľudia si myslia, že prídeme na skúšku, odskúšame, ideme domov. Lenže tak to nie je. Každý  jeden z divadla je členom rodiny, my všetci sme tam rodina. Problémy  riešime spolu. Dobro prevyšuje nad zlom, radi sa bavíme, porozprávame aj poohovárame, veď to patrí k životu. Ale na scéne idú súkromné vzťahy bokom. Tam je to čistý profesionalizmus každého jedného z nás , a to ma na tom najviac fascinuje. Mám naozaj úžasný kolektív pri sebe. Keď skončí skúška, povieme si čo treba zlepšiť, náš režisér to celé vysvetlí, čo bolo fajn, kde má byť viac emócií, viac svetla, viac akcie, tempa a to nás drží  pokope.

Ilustračné zábery z verejnej generálky inscenácie Slovenská sirota

Viem, že sa aktívne venuješ aj futbalu. Ako sa ti darí skĺbiť divadelné skúšky s tréningami?

 Venujem sa aktívne futbalu, som rozhodcom oblastného futbalového zväzu v Prešove, hráčom dorastencov U19 v Záhradnom. Toto všetko sa snažím, aby fungovalo aj s divadlom. Rozhodovanie zápasov je ako moja práca a hranie futbalu a divadlo ako záľuba. Ale nikdy nechcem sklamať ľudí, s ktorými „makáme“ na skúškach v divadle. Futbalové tréningy mám utorky, piatky. Zápasy mám v soboty a nedele zasa pískam. Divadelné skúšky sú väčšinou v sobotu. Zápasy sa snažím odohrať  do obeda a ísť na skúšku do divadla. Ak mi to nevychádza, vopred sa ospravedlním a dobehnem neskôr. Zatiaľ mi všetko krásne vychádza, takže som spokojný.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.